Kup bilet

Renato Rivolta

Studiował muzykę i filozofię. Po ukończeniu studiów kontynuował naukę w Salzburger Mozarteum (kameralistyka pod kierunkiem S. Vègha). Uczył się również u F. Donatoniego (kompozycja) i P. Eötvösa (dyrygentura).

Karierę rozpoczynał jako instrumentalista. Był członkiem wielu znanych orkiestr włoskich, występował pod dyrekcją takich sław jak Abbado, Ozawa, Giulini, Maazel, Muti, Bernstein i Chung. Po pewnym czasie postanowił poświęcić się całkowicie dyrygenturze.

Został przyjęty na stanowisko zastępcy dyrygenta w Ensemble InterContemporain w Paryżu, gdzie współpracował z takimi dyrygentami jak P. Boulez, P. Eötvös, D. Robertson, M. Stenz i G. Benjamin, a także ze znanymi kompozytorami, takimi jak Adams, Benjamin, Berio, Carter, Donatoni, De Pablo, Grisey, Francesconi, Fedele, Ligeti, Murail, Sciarrino i Stockhausen.

Artysta występował na wielu festiwalach i w prestiżowych salach koncertowych, w tym m.in.: Ars Musica Bruxelles, Concertgebouw w Amsterdamie, Biennale di Venezia,Gulbenkian Foundation w Lizbonie, Archipel Genéve, Milano Musica, Teatro alla Scala, Cité de la musique w Paryżu, BBC Edinburgh Festival, BBC London Sounding the Century, Huddersfield Festival, Konzerthaus w Berlinie, a także m.in. w Tel Avivie i Jerozolimie. Dyrygował takimi orkiestrami jak L’Orchestre Philharmonique de Radio France, NOSPR, orkiestra teatru La Fenice w Wenecji, Sinfonica G. Verdi Milano, Orch. Nacional de Porto, Norddeutscher Rundfunk, Orch. National de Lyon, Orch. du Grand Théatre de Bordeaux, orkiestra fund. Gulbenkiana w Lizbonie, Tokyo Sinfonietta, Radio Orch. Lugano oraz zespołami, m.in.: Oslo Sinfonietta, KNM, United Berlin, Endymion Ensemble London, Israel Contemporary Players i KammarensembleN Stockholm.

Od wielu lat współpracuje z Orkiestrą Sinfonia Varsovia. W 2017 roku otrzymał Złoty Medal Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

Nagrania i koncerty pod kierunkiem Rivolty są transmitowane przez większość europejskich rozgłośni radiowych, a także przez rozgłośnie w Izraelu.

Artysta nagrał albumy z takimi zespołami jak I Percussionisti della Scala, Orchestra della Radio Svizzera Italiana i Sinfonia Varsovia.

Prowadzi działalność pedagogiczną. Jest dziekanem Wydziału Dyrygentury w Scuola Civica di Musica Claudio Abbado w Mediolanie.

Udostępnij