Kwartet Śląski

Szymon Krzeszowiec - skrzypce I
Arkadiusz Kubica - skrzypce II
Łukasz Syrnicki - altówka
Piotr Janosik - wiolonczela

Kwartet Śląski to jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych. Istnieje nieprzerwanie od 1978 roku. Zespół doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez artystów takich kwartetów jak LaSalle, Amadeus, Juiliard, Smetana czy Berg. Repertuar Kwartetu Śląskiego obejmuje ponad 450 utworów kameralnych, z czego około 300 to literatura XX i XXI wieku. Śląscy kameraliści dokonali prawie 150 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego znaczna część jest im dedykowana.

Kwartet Śląski cieszy się międzynarodową sławą, koncertując na estradach większości krajów europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Chinach i Korei Południowej. Występował w tak renomowanych salach, jak: Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu, De Singel w Antwerpii, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Salle Pleyel w Paryżu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Jordan Hall w Bostonie, Hoam Art Hall w Seulu czy Bellas Artes w Mexico City.

Artyści nagrywają muzykę wielu epok, koncentrując się na muzyce polskiej ostatniego trzydziestolecia. Bogaty dorobek fonograficzny Kwartetu obejmuje ponad 60 płyt wydanych przez takie wytwórnie, jak: ECM, EMI Poland, Olympia, CD Accord, Chandos,czy Radio Katowice. Nagrania Kwartetu Śląskiego były 26-krotnie nominowane do nagrody „Fryderyka”, a 7-krotnie zespół otrzymał tę statuetkę.

Od 1993 roku zespół był  organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i jego goście, którego  25 edycji zgromadziło na estradach festiwalu dziesiątki wybitnych artystów z kraju i zagranicy.

Kwartet Śląski jest także laureatem wielu nagród oraz odznaczeń. Spośród najważniejszych należy wymienić: Złoty Krzyż Zasługi (1999), Orfeusz za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora podczas festiwalu Warszawska Jesień (2002), Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego (2005), srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008), złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2019), Koryfeusz Muzyki Polskiej (2019).

We wrześniu 2017 zespół został nagrodzony jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki klasycznej, Gramophone Classical Music Awards 2017 w kategorii muzyki kameralnej za płytę z utworami Grażyny Bacewicz. Płyta Grażyna Bacewicz. Kwartety smyczkowe I-VII jest pierwszym albumem Kwartetu Śląskiego wydanym w wydawnictwie Chandos. BBC Magazine przyznał mu maksymalną ocenę pięciu gwiazdek, a utwory Bacewicz znalazły się wśród najczęściej emitowanych muzyki klasycznej w brytyjskich stacjach radiowych. W tym roku drugi album dla firmy Chandos z Kwintetami fortepianowymi, Kwartetem skrzypcowym i wiolonczelowym Grażyny Bacewicz otrzymał nominację do najlepszego nagrania muzyki kameralnej w BBC Music Magazin

Udostępnij