Aleksandra Świgut

Aleksandra Świgut, pianistka, solistka i kameralistka, asystentka w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Zdobywczyni II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Piotra Palecznego, Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Wojciecha Świtały i Marii Szwajger-Kułakowskiej, a także Guildhall School of Music w Londynie w klasie Davida Dolana. Doktorantka w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie Waldemara Wojtala. Zdobywała doświadczenie na fortepianie historycznym pod kierunkiem Katarzyny Drogosz. Uzyskała także dyplom w klasie klawesynu Małgorzaty Sarbak.

Bogactwo i różnorodność doświadczeń pianistki czyni ją artystką wszechstronną i nie zamykającą się na jednym nurcie wykonawczym.

Była wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Do największych osiągnięć należą drugie nagrody na Międzynarodowych konkursach pianistycznych w:  Ettlingen, Enschede, Nowym Orleanie, 47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. Festiwalu Pianistycznym w Nohant, Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim. Festiwalu Chopin a Paris, Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Chopin i jego Europa. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich  m.in. w La Chatre (przy Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Nohant), Radziejowicach, Opactwie Royaumount (stypendium  Fundacji Royaumount), Lipsku, Dusznikach Zdroju.

 

Współpracowała z wybitnymi muzykami i pedagogami takimi jak: Robert Levin, Malcolm Bilson, Arie Vardi, Anna Malikova, Soo-Jung Shin, Alexei Lubimov, Piet Kuijken, Tobias Koch, Andreas Staier, Katarzyna Popowa-Zydroń, Ives Henry, Krzysztof Jabłoński, Mariola Cieniawa.

Jako solistka koncertowała wieloma z orkiestrami:  AUKSO, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestrą XVIII Wieku, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Netherland Symphony Orchestra, Liepaja Symphony Orchestra, Helsingborg Orchestra.

Koncertuje również jako kameralistka. W 2014 roku wraz z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem nagrała płytę z utworami Roberta Schumanna wydaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Występuje także w duecie z siostrą - skrzypaczką Agnieszką Świgut.

Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2003-2010), który aktualnie wspiera jej działalnością pedagogiczną. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury, Fundacji im. Franciszka Wybrańczyka, niemieckiej Fundacji Jutting.

Udostępnij