KONCERT 6.

Miłosz Pękala 
Absolwent klasy perkusji Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował także w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze pod kierunkiem Gerta Mortensena. Jako doktor habilitowany pracuje na stanowisku adiunkta w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2015 roku, wspólnie z członkami kwartetu Kwadrofonik, otrzymał „Paszport Polityki”. Od wielu lat jako solista i kameralista bierze udział w licznych koncertach, festiwalach i różnorodnych projektach artystycznych, obejmujących zarówno muzykę współczesną, rozrywkową jak i etniczną. Na co dzień współpracuje duetem z perkusyjnym Pękala Kordylasińska Pękala, zespołem Mitch&Mitch oraz producentami i kompozytorami, m.in. z Bartoszem Weberem, Felixem Kubinem. Jest organizatorem licznych sesji naukowych oraz cyklów koncertowych. Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multi-perkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich.

Meccore String Quartet
    Powstały w 2007 roku Meccore String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Zespół od wielu lat zachwyca melomanów, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Beethoven-Haus w Bonn, Bozar w Brukseli, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Pollack Hall w Montrealu czy Frick Collection w Nowym Jorku. Kwartet z powodzeniem koncertuje w ramach czołowych festiwali europejskich, m.in. Rheingau Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Budapest Spring Festival, Heidelberg Frühling Musikfestival, Kissinger Sommer Musikfestival, Festival Radio France Montpellier, Bregenzer Festspiele. Zespół miał również zaszczyt wystąpić jako pierwszy polski kwartet smyczkowy podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w berlińskim Bundestagu.
    Zespół zdobył II miejsce, nagrodę za najlepsze wykonanie kwartetów klasycznych oraz obligatoryjnego utworu Bretta Deana podczas Wigmore Hall String Quartet Competition w Londynie (2012). Rok wcześniej otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Giya Kancheliego na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych „Premio Paolo Borciani” w Reggio Emilia. W roku 2010 kwartet otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden (II i III nagrody nie przyznano) oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen. Za liczne wyróżnienia Meccore String Quartet otrzymał również nominację do nagrody „Paszport Polityki” w kategorii muzyka poważna, między innymi za „śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów”. 
    Dzięki stypendium Irene Steels-Wilsing Stiftung ukazała się debiutancka płyta kwartetu oraz drugi album, za który zespół został wyróżniony dwiema nominacjami do nagrody „Fryderyk” (2016) i nagrodą Supersonic Award niemieckiego magazynu Pizzicato (również 2016). Trzecia płyta kwartetu z dziełami Edvarda Griega otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień oraz nominacje do nagród „Fryderyk” i Preis der Deutschen Schallplattenkritik (2018). Najnowszy album zespołu z kwartetami smyczkowymi oraz sekstetem Souvenir de Florence Piotra Czajkowskiego powstał przy współpracy z Isabel Charisius i Valentinem Erbenem, muzykami legendarnego Alban Berg Quartett.
    Muzycy dokonali licznych nagrań radiowych i telewizyjnych, między innymi dla Bayerischer Rundfunk, BBC Radio 3, Radio Clásica RTVE, Rai 3, Radio Stephansdom, Radio Merkury, NDR Kultur, ZDF, Phoenix, oraz WQXR. Realizacja Kwartetu smyczkowego Śmierć i Dziewczyna Schuberta dla TVP Kultura została nominowana do nagrody „Gwarancje Kultury” (2011).
    Meccore String Quartet doskonalił umiejętności pod kierunkiem kwartetu Camerata. Studiował również w klasie kameralistyki Artemis Quartett w Universität der Künste w Berlinie oraz Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Zespół miał także zaszczyt współpracować z Günterem Pichlerem (Alban Berg Quartet) w ramach studiów podyplomowych w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie. Ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym zespołu był udział w kursie interpretacji muzyki Ludwiga van Beethovena, prowadzonym przez Alfreda Brendela w Beethoven-Haus Bonn.
    Od 2010 roku Meccore String Quartet jest gospodarzem odbywającego się w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Quarto Mondi”, w ramach którego prezentuje polskiej publiczności czołowych artystów światowej sceny kwartetowej. Muzycy zespołu prowadzą również działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

    
 

Udostępnij