KONCERT 5.

AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
    W lutym 1998 roku powstał jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich przestrzenią artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości. Tak narodziło się AUKSO – z greckiego: wzrastanie. Nazwa, którą wybrał zespół, nie jest przypadkowa; stanowi wyraz aspiracji tworzących go muzyków, wyznacza jednocześnie kierunek ich zawodowej drogi. Mówi o potrzebie doskonalenia i konsekwencji, o podejmowaniu wyzwań i otwarciu. 
Młodzi muzycy, których zainteresowania wykraczają daleko poza ramy repertuaru klasycznego, szczególną uwagę poświęcają muzyce polskiej, chętnie i z powodzeniem sięgając po dzieła współczesne. Prawykonania swoich utworów powierzali dotąd zespołowi m.in. Zbigniew Bujarski, Cezary Duchnowski, Wojciech Kilar, Aleksander Lasoń, Piotr Moss i Grażyna Pstrokońska-Nawratil. 
AUKSO koncertuje w kraju i za granicą, a w historię własną orkiestry wpisana jest jej współpraca z artystami tej miary, co Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Piotr Anderszewski, Andrzej Bauer, Kaja Danczowska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak czy Olga Pasiecznik. Są występy na festiwalach (m.in. Wielkanocnym Ludwiga van Beethovena, „Wratislavia Cantans”, „Warszawskiej Jesieni”), są płyty z polską muzyką współczesną (zespół nagrywał m.in. utwory Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Preisnera i Pawła Mykietyna). Jest strefa pogranicza: łączenie klasyki z jazzem i rockiem, szukanie wspólnego dla nich mianownika lub odwrotnie – zabawa przeciwieństwami i zderzanie odrębnych muzycznych języków. AUKSO koncertowało i nagrywało m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Anną Marią Jopek, Marcinem Wyrostkiem, Motion Trio, Voo Voo, Zakopower, z zespołem Vołosii i Kroke. Jest wreszcie własny festiwal: od 2000 roku na Podlasiu odbywa się rokrocznie „Letnia Filharmonia AUKSO”. W wyjątkowej atmosferze jednego z najpiękniejszych zakątków Polski organizowane są koncerty, warsztaty i kursy mistrzowskie, przyciągające sympatyków, melomanów i artystów z całego kraju.
    AUKSO jest laureatem Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk” (2011), którą uhonorowano zrealizowany wspólnie z Januszem Olejniczakiem album „Wydanie Narodowe Chopina” w kategorii „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej”. Zespół otrzymał także nagrodę „Fryderyk” w kategorii „Album Roku: Muzyka Symfoniczna i Koncertująca” za płytę „Kilar. AUKSO. Moś.” (2015). Orkiestra otrzymała również prestiżowe wyróżnienie „Marka Śląskie” (2011), będące podziękowaniem za znaczący wkład w rozwój województwa śląskiego.
    AUKSO  w z r a s t a: sezon po sezonie poszerzając repertuar, powracając w miejsca dobrze znane i przyjmując nowe zaproszenia. Cieszy się coraz większym kręgiem wiernej publiczności i entuzjastów proponowanej przezeń sztuki. Jest jedną z najznakomitszych polskich orkiestr – wszechstronnym zespołem, który od początku się wyróżniał i mądrze pielęgnując własną indywidualność, w wyraźny sposób zaznacza swoją obecność w życiu kulturalnym Europy. 

Marek Moś
Dyrygent i dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO od czasu jej powstania. Dyrektor artystyczny Festiwalu „Letnia Filharmonia AUKSO” w Wigrach. Wybitny polski skrzypek i kameralista. Kształcił się w Bytomiu i Katowicach, jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec. 
Jest założycielem i wieloletnim primariusem Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Z zespołem występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, m.in. w wiedeńskim Konzerthaus, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Vredenburg w Utrechcie, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Dusseldorfie, De Singel w Antwerpii, Merkin Hall w Nowym Jorku i Jordan Hall w Bostonie. Z Kwartetem Śląskim artysta dokonał około trzydziestu prawykonań utworów polskich i obcych, z czego część jest dedykowana zespołowi. 
Artysta ma w swoim dorobku wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla firm fonograficznych (CD Accord, Olympia, Patridge, Thesis, Wergo). Płyty, w nagraniu których uczestniczy Marek Moś, zdobywają liczne wyróżnienia i nagrody. Monograficzna płyta z utworami Henryka Mikołaja Góreckiego zdobyła Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk” (1995). Kolejnego „Fryderyka” oraz wyróżnienie „Płyta Roku” Magazynu Studio zdobyła płyta Kwartetu Śląskiego z nagraniami dzieł Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego (1997).
Marek Moś jest również laureatem wielu nagród, m.in. Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988), nagrody Związku Kompozytorów Polskich (1994, 2005), nagrody Ministra Kultury „Gloria Artis” (2005) oraz nagrody Marszałka Województwa Śląskiego (2005). Otrzymał także tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tychy (2009). Obecnie, obok niezwykle aktywnej działalności koncertowej i nagraniowej, Marek Moś wykłada w Akademii Muzycznej im Karola Szymanowskiego w Katowicach.      


 

Udostępnij