KONCERT 2.

Radosław Sobczak
Urodził się w 1981 roku w Piszu, tam też rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia u Ewy Sulewskiej. Kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie pod kierunkiem Ilony Dworeckiej-Staszewskiej. Dyplom oraz maturę uzyskał w Liceum Muzycznym im. Karol Szymanowskiego w Warszawie u Bronisławy Kawalla w 2000 roku. W roku 2006 ukończył studia na UMFC w Warszawie w klasie fortepianu Edwarda Wolanina oraz kameralistyki Macieja Paderewskiego. Uzupełnił studia muzyczne u Victora Macarova.
Jest laureatem II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefanska in memoriam” w Poznaniu (2008). Został wyróżniony na XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000), otrzymując tytuł „Najlepszego Polaka Konkursu” oraz wiele nagród pozaregulaminowych.
Występował w wielu polskich filharmoniach, brał udział w licznych festiwalach polskich jak i zagranicznych, takich jak: Chopin Festival „Settimane Musica li Bresciane-Genio e malinconia” we Włoszech, Piano Festival w Kitzingen (Niemcy), Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku i Festiwal Muzyki Polskiej w Győrr (Węgry).
     W roku 2013 ukazała się jego płyta CD z trzema sonatami Beethovena oraz The Spirit z utworami różnych kompozytorów zarejestrowanymi podczas recitali (Cultura Animi). W czerwcu 2018 roku we współpracy z wytwórnią DUX wydał dwie solowe płyty CD z muzyką polską; pierwszą z solowymi utworami Ignacego Jana Paderewskiego, drugą z kompozycjami Karola Szymanowskiego. Dwukrotnie był nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej „Fryderyk”. Obecnie jest w trakcie realizacji projektu nagrania Misterium Muzyczne Piotra Pietkiewicza, w skład którego wchodzą trzy odrębne cykle fortepianowe: Monologia, Świat Grawitonów i Epifonia.
Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. W latach 2010-2012 był wykładowcą na Chopin Keimyung University w Daegu (Korea Południowa). W latach 2012-2018 był wykładowcą  na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2012 roku jest pedagogiem fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

Udostępnij