Kup bilet

Andrzej Karałow

Andrzej Karałow pianista i kompozytor urodzony w 1991 r. w Łodzi. Od roku 2016 wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki oraz realizuje studia doktoranckie z kompozycji pod kierunkiem prof. Stanisława Moryto.

W 2010 roku ukończył Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalli i Joanny Świtlik. W 2016 roku ukończył studia magisterskie z wyróżnieniem w klasie prof. Stanisława Moryto roku oraz w 2015 roku, również z wyróżnieniem, studia magisterskie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku akademickim 2015/16 odbył również staż artystyczny w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla. Dyplom z kameralistyki fortepianowej uzyskał w klasie ad. Iwony Mironiuk. Muzykę elektroniczną studiował w klasie dr Barbary Okoń-Makowskiej (2013-14) oraz w klasie mgr Wojciecha Błażejczyka (2015-16). W roku 2017 otrzymał wyróżnienie „Magna Cum Laude” macierzystej uczelni. Jest laureatem II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (wyróżnienie za utwór „Multicolour Horizon” na orkiestrę symfoniczną), IV Konkursu Kompozytorskiego im. Zygmunta Mycielskiego organizowanego przez Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich (utwór "Hymn" na fortepian solo został wykonany na imprezie towarzyszącej 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień“), Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966 w Poznaniu (III nagroda za utwór „Psalm 16”), Międzynarodowego Konkursu Operowego „Key to the Future” w Miskolcu na Węgrzech („Proficiency Prize” za najwyższą jakość artystyczną opery „Kepler” - główna nagroda została podzielona). Jego utwór elektroakustyczny „Shipyard Chant” na klarnet basowy i taśmę został wydany na płycie australijsko- amerykańskiej wytwórni Ablaze Records w albumie Electronic Masters vol. 3 w ramach międzynarodowego naboru nagrań.

Jest też laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Miłosza Magina w Paryżu (I nagroda), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Konzerteum” w Atenach (II nagroda), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego „Szymanowski in Memoriam” w Warszawie (III nagroda), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (V nagroda), Ogólnopolskiego Konkursu Duetów fortepianowych w Toruniu (II nagroda).

Jego utwory wykonywane są̨ w kraju i za granicą na koncertach oraz festiwalach w Niemczech, Hiszpanii, Anglii, Australii, Rosji, Francji, Estonii, we Włoszech i na Węgrzech przez takie zespoły i muzyków jak Interface Ensemble, Plexus Ensemble, Paweł Gusnar

W marcu 2018 roku wydał swoją pierwszą autorską płytę „Wir” z elektroakustycznymi improwizacjami free nagraną w duecie z Jerzym Przeździeckim. Nagrania jego kompozycji oraz wykonania opublikowane zostały między innymi na płytach wspomnianej wcześniej wytwórni Ablaze Records (USA-Kanada) w serii Electronic Masters vol. 3, a także na albumie „Saxophone Varie vol. 2” Pawła Gusnara (DUX), debiutanckim albumie zespołu Dziołak/Stankiewicz Duo (UMFC/Societe Generale), „Premiere” zespołu Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki (Requiem Records), „VRC na dobranoc” chóru Varsoviae Regii Cantores, czy kronikach „Warszawskiej Jesieni” (2013-15, 2018). Nagranie utworu Anny Huszczy the wall w jego wykonaniu w duecie z saksofonistą Pablo Sanchez-Escariche Gasch zostało wydane na monograficznym albumie kompozytorki (Requiem Records).

Jako pianista-solista koncertuje w prestiżowych salach w kraju i za granicą oraz występuje z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych. Jako pianista i kompozytor współpracował z takimi artystami jak Krzysztof Jakowicz, Paweł Gusnar, Anna Radziejewska, czy Kapela ze Wsi Warszawa. W czerwcu 2015 roku zadebiutował na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie wykonując IV Symfonię „Koncertującą” Karola Szymanowskiego z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Grzegorza Mańkowskiego. W czerwcu 2016 wykonał Koncert Fortepianowy Witolda Lutosławskiego w ramach festiwalu „TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje” z Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Ewy Strusińskiej w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie.

Warsztat kompozytorski rozwijał na takich kursach i festiwalach jak: VIPA Festival w Walencji, Synthetis w Radziejowicach (2014 i 2016), Impuls Festival w Grazu (2015), Letnia Akademia Muzyczna w Nicei (2013) oraz w Warszawie podczas klas mistrzowskich pod kierunkiem takich kompozytorów, jak: B. Furrer, D. Ammann, S. Gervasoni, Z. Krauze, M. Andre, M. Wagner, M. Bresnick, P. Patterson, Chen Yi, L. Liebermann, D. Moreira.

Swoje umiejętności pianistyczne kształcił na mistrzowskich kursach pianistycznych między innymi w Bergen (Holland Music Sessions, 2015), Imoli (Summer Piano Academy & Festival, 2015), Lipsku (International Felix Mendelssohn Academy, 2014), Nicei (Letnia Akademia w Konserwatorium w Nicei, 2013), Dusznikach-Zdroju (Kursy Pianistyczne podczas 66. i 68. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, 2011, 2013), Oxfordzie (Festiwal Oxford Philomusica, 2008-10) pod kierunkiem takich profesorów, jak M. Vosskresensky, B. Petrushansky, P. Gililov, A. Vardi, G. Graffman, A. Bonatta, R. Risaliti, J. Jiracek von Arnim, C. Ortiz, O. Mustonen, M. Papadopoulos, T. Nicholsson, P. Bithell, N. Immelman.

W 2015 otrzymał stypendium „Młoda Polska”. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W roku akademickim 2013/2014 oraz 2014/15 został stypendystą Stowarzyszenia Pro Polonia. W latach akademickich 2011-2015 został stypendystą Rektora macierzystej uczelni.

Od 2013 roku jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, a w roku 2015 został współzałożycielem fundacji Ensemblage promującej najnowszą muzykę oraz wykonawców.

Strony internetowe:
www.andrzejkaralow.pl
www.soundcloud.com/akaralow
www.youtube.com/AKmusic91

Udostępnij