Festiwal muzyczny "TRZY-CZTE-RY  Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje. " to wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie w polskim pejzażu wydarzeń artystycznych. Poprzez swoje założenia i starannie dobrany program łączy w sobie elementy ponadczasowości dzieła i jego aktualności. Utwory niekiedy kontrastowo ze sobą zestawione dają możliwość do ich wzajemnej konfrontacji, jednak głównie chodzi tu o konfrontację słuchacza z nowymi wizjami artystycznymi, co ukazuje naszej percepcji nowe konteksty.

 

Nasz Festiwal na tle innych wyróżnia się poprzez możliwość intensywnego kontaktu publiczności z występującymi muzykami na panelu dyskusyjnym, odbywającym się po każdym koncercie. Muzyka żyje na estradzie i poza nią. Przełamujemy granicę między muzykami a słuchaczami.

 

Ty słuchasz muzyki i muzyka słucha Ciebie.

 

 

W 2021 roku na 6. Festiwalu “TRZY-CZTE-RY Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje.” eksponujemy muzykę trzech twórców: Pawła Szymańskiego, Pawła Mykietyna i Igora Strawińskiego.

Pawłowi Szymańskiemu poświęcimy osobny wieczór - jego kompozycje usłyszymy podczas wieczoru “Kontekst Szymański”. Jako laureat wielu konkursów kompozytorskich, stał się już żywą legendą polskiej muzyki współczesnej.

Po 5 latach przerwy na estradę festiwalową powracają ze wzmocnioną siłą utwory Pawła Mykietyna, znanego z muzyki teatralnej i filmowej. Kompozytor w 2021 r. świętuje swoje 50. urodziny. W programie festiwalu znajdują się również kompozycje Igora Strawińskiego, rosyjskiego kompozytora, który zawsze z dumą podkreślał swoje polskie korzenie. W 2021 przypada 50. rocznica śmierci twórcy. Zgodnie z założeniem „kontrastów”, utwory współczesnych kompozytorów zostaną zestawione z muzyką m.in. klasyków wiedeńskich, np. Ludwiga van Beethovena. Program 6 edycji Festiwalu wyróżnia się “polskością”. W programach niemal każdego z zaplanowanych koncertów znajdują się nazwiska polskich kompozytorów. Przypomnimy m.in. repertuar legendarnego Warsztatu Muzycznego Zygmunta Krauzego i jego kontynuatora, zespołu NONSTROM (choć pod inną nazwą, bo i wykonawcy nowi). W koncercie tym usłyszymy wyłącznie utwory polskich twórców, m.in. Kazimierza Serockiego, Włodzimierza Kotońskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Tadeusza Wieleckiego, Aleksandry Gryki.

Do Programu Festiwalu powraca “Trampolina Młodych” - to niebywała okazja do posłuchania wschodzących gwiazd muzyki klasycznej młodego pokolenia.

Podczas koncertu finałowego wykonana zostanie prapremiera kameralnej opery “Raport o stanie planety” autorstwa polskiego kompozytora, Ryszarda Alzina, w zestawieniu m.in. z kompozycją Pawła Mykietyna “3 dla 13”. Koncert poprowadzi znakomita dyrygentka Lilianna Krych.

PROGRAM 6. FESTIWALU!

13 LISTOPADA - 3 GRUDNIA 2021

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie
ul. Modzelewskiego 59


Organizatorzy:

Fundacja Przypływ Kultury
ul. Miedziana 12/46, Warszawa

e-mail: festiwal@przyplywkultury.pl

instagram facebook