W programie 7. Festiwalu “TRZY-CZTE-RY Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje.” w roku 2022 pragniemy nadać wzajemny kontekst muzyce rodzimej i twórczości zwłaszcza tych kompozytorów zagranicznych, którzy obchodzą rocznice swoich urodzin. Wśród jubilatów znajdą się jednak i twórcy polscy:
- 100. rocznicę obchodzi Kazimierz Serocki, który stosował niemal wszystkie najbardziej aktualne techniki kompozytorskie i włączał się w dominujące nurty europejskiej muzyki XX w.;
- 125. rocznicę urodzin obchodzi Aleksander Tansman - "muzyczny plenipotent Polski w świecie Zachodu" (słowa Nicolasa Słonimskiego).


Podczas wieczorów dedykowanych będą się prezentować: klarnecista Julian Paprocki wraz z zespołem kameralistów a także pierwszy w historii naszego Festiwalu gitarzysta Michał Nagy.


Z AUKSO - Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod wodzą Marka Mosia zagrają Dorota Anderszewska, Grażyna Zbijowska i Małgorzata Sarbak - usłyszymy m. in. barokowy V Koncert brandenburski Johanna Sebastiana Bacha, zestawiony w kontraście z nostalgicznym Koncertem skrzypcowym Andrzeja Panufnika.


Pomiędzy dziełami kompozytorów, którzy zapisali się już na kartach historii umieszczamy także dzieła nowe, cenionych przedstawicieli młodego pokolenia w tym prapremirę "Mylnych wzruszeń" Ryszarda Alzina. 


Na finał - 10 grudnia, w dniu 200. rocznicy urodzin Césara Francka z Kwartetem Śląskim wystąpigwiazda polskiej pianistyki, Ewa Pobłocka - Kwintet fortepianowy f-moll przygotowany zostanie przez artystów specjalnie na zamówienie naszego Festiwalu.

 


 

Festiwal muzyczny "TRZY-CZTE-RY  Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje. " to wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie w polskim pejzażu wydarzeń artystycznych. Poprzez swoje założenia i starannie dobrany program łączy w sobie elementy ponadczasowości dzieła i jego aktualności. Utwory niekiedy kontrastowo ze sobą zestawione dają możliwość do ich wzajemnej konfrontacji, jednak głównie chodzi tu o konfrontację słuchacza z nowymi wizjami artystycznymi, co ukazuje naszej percepcji nowe konteksty.

 

Nasz Festiwal na tle innych wyróżnia się poprzez możliwość intensywnego kontaktu publiczności z występującymi muzykami na panelu dyskusyjnym, odbywającym się po każdym koncercie. Muzyka żyje na estradzie i poza nią. Przełamujemy granicę między muzykami a słuchaczami.

 

Ty słuchasz muzyki i muzyka słucha Ciebie.

 

 

PROGRAM 7. FESTIWALU!

17 LISTOPADA - 10 GRUDNIA 2022

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie
ul. Modzelewskiego 59


Organizatorzy:

Fundacja Przypływ Kultury
ul. Miedziana 12/46, Warszawa

e-mail: festiwal@przyplywkultury.pl

instagram facebook